İşe Alım Süreci

CALIGO’da işe alım süreci sözlü ve gerektiği durumlarda yazılı mülakat aşamalarını içermektedir. Yazılı mülakatlar Analitik Yetkinlik Testi, Technical Assessment ve DISC Kişilik Envanteri çalışmasından oluşmaktadır.​ Mülakatlar süresince hem adayların çalışılacak pozisyonun teknik yeterliliklerini sağlayıp sağlamadığı, hem de kişisel özellikler ve sosyal yetkinlikler anlamında CALIGO çatısı altında çalışmaya uyum sağlayıp sağlayamayacağı ölçülmeye çalışılır. Mülakat süreci olumlu sonuçlanan adaylar imzalanacak iş sözleşmesi ile birlikte 2 aylık deneme süresine tabidirler. Deneme süresini de başarıyla geçen çalışanlar artık başarılarla dolu CALIGO kariyerlerindeki ilk adımı atmış olurlar.
Ücretlendirme Politikası

Çalışanlar tüm pozisyonlar için belirlenmiş maaş bantları sınırında ücretlendirilirler. Maaş bantları ilgili pozisyonun tanımı ve sektör ortalamaları dikkate alınarak belirlenmektedir. Mülakatlar esnasında yapılacak teknik ve kişisel yetkinlik değerlendirmeleri, daha önceki iş deneyimleri, yabancı dil seviyesi gibi kriterlerin de değerlendirmeye dahil edilmesi ile çalışanların ücretleri belirlenmektedir. Ücret artışları ise ocak ayındaki yıl sonu performans değerlendirme süreci sonucunda hem enflasyon hem de performansa bağlı olarak belirlenmektedir. Buna ek olarak 6 aylık performans değerlendirme süreci sonucunda çalışanlar performans bonusu ile ödüllendirilebilmektedir. Aylık ücret ve yıllık bonus dışında tüm çalışanlar için yemek kartı ve özel sağlık sigortası uygulaması vardır. Çalışanların eşleri ve çocukları da grup sağlık sigortası kapsamına dahil edilebilmektedirler.
Çalışanlarımıza İş Kanunu ve ilgili düzenlemelerde sunulan izin haklarının dışında, ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz özel günleri için de izin hakkı tanıyoruz. CALIGO çalışanları, çocuklarının okula başlama ve karne günlerinde çocuklarının yanındadır. Bunun dışında doğum günlerini de sevdikleriyle doya doya geçirsinler diye, doğum günlerinde izinlidirler.
Hobi & Spor Olanakları

Çalışanların İş Zekası alanında başarılı birer danışman olmalarının yanında, hobileri olan, kişisel anlamda kendini geliştiren ve CALIGO bünyesinde çalışanlara da kişisel gelişim anlamında yeni özellikler kazandırabilen kişiler olması beklenmektedir.

Hobi Bütçesi, bu amaç doğrultusunda tüm çalışanların kendi hobileri ve kişisel gelişimleri için kullanabilecekleri yıllık eğitim bütçesidir. Calışanlar bu bütçeyi kullanarak dil eğitimi, yemek kursu, dans kursu, yelken eğitimi gibi konularda CALIGO desteği ile eğitim programlarına katılabilmektedirler.

Sports&Merits iş birliği ile, birden fazla lokasyonda çalışmak durumunda kalabilen CALIGO çalışanları diledikleri zaman ve diledikleri Sports&Merits şubesinde özgürce spor yapma ayrıcalığına sahiptirler.