İşe Alım Süreci

CALIGO’da işe alım süreci yazılı ve sözlü aşamalardan oluşur.

Yazılı aşamalar Analitik Yetkinlik Testi, Technical Assessment ve DISC Kişilik Envanteri çalışmalarını içermektedir. Bunlar; web ortamından erişilen, belirli bir süre içerisinde tamamlanması beklenen, çok fazla zaman gerektirmeyen ama konsantre olacağınız bir ortama ihtiyaç duyacağınız çalışmalardır.

Mülakatlar süresince hem adayların çalışılacak pozisyonun teknik yeterliliklerini sağlayıp sağlamadığı, hem de kişisel özellikler ve sosyal yetkinlikler anlamında CALIGO çatısı altında çalışmaya uyum sağlayıp sağlayamayacağı ölçülmeye çalışılır. Mülakat süreci olumlu sonuçlanan adaylar, başarılarla dolu CALIGO kariyerlerine ilk adımı atmış olurlar.
Yıllık ücretli izin süreleri, CALIGO’da çalışma süreleri göz önünde bulundurularak, İş Kanunu’nda resmi olarak çalışanlara tanınan izin gün sayılarına +2 gün eklenmiş olarak uygulanır. CALIGO çalışanları, çocuklarının okula başlama ve karne günlerinde çocuklarının yanındadır. Bunun dışında doğum günlerini de sevdikleriyle doya doya geçirsinler diye, doğum günlerinde izinlidirler.
Hobi & Spor Olanakları

Çalışanların İş Zekası alanında başarılı birer danışman olmalarının yanında, hobileri olan, kişisel anlamda kendini geliştiren ve CALIGO bünyesinde çalışanlara da kişisel gelişim anlamında yeni özellikler kazandırabilen kişiler olması beklenmektedir.

Hobi Bütçesi, bu amaç doğrultusunda tüm çalışanların kendi hobileri ve kişisel gelişimleri için kullanabilecekleri yıllık eğitim bütçesidir. Calışanlar bu bütçeyi kullanarak dil eğitimi, yemek kursu, dans kursu, yelken eğitimi gibi konularda CALIGO desteği ile eğitim programlarına katılabilmektedirler.

Sports&Merits iş birliği ile, birden fazla lokasyonda çalışmak durumunda kalabilen CALIGO çalışanları diledikleri zaman ve diledikleri Sports&Merits şubesinde özgürce spor yapma ayrıcalığına sahiptirler.